Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

EPILEPSJA - Głos Rodzica

EPILEPSJA - Głos Rodzica

Dzisiaj chcemy przybliżyć Państwu temat epilepsji w odmienny sposób.

CZY WIECIE, ŻE…

  • Jest kilkadziesiąt odmian epilepsji, nie tylko pod postacią drgawek, ale również tzw. „zamrożenia-zatrzymania” i wielu innych.
  • Epilepsja może występować pojedynczo, ale może również towarzyszyć innym chorobom
  • Ataki mogą być spowodowane różnymi czynnikami: wizualnymi (błyski np. lampa błyskowa w aparacie, w filmie; dźwiękowymi (np. szczekanie psa), węchowymi i in..
  • Leki przyjmowane na padaczkę mogą powodować otępienie, spowolnienie, senność, pogorszenie koncentracji uwagi u dziecka, wpływać na napięcie mięśniowe (co może przełożyć się na jakość codziennego funkcjonowania, m.in. w szkole oraz może również wpłynąć na obniżenie efektywności uczenia się).
  • Dobranie odpowiednich leków do padaczki bywa procesem czasochłonnym i nie rzadko trudnym (w szczególności przy występowaniu dodatkowych jednostek chorobowych, na które są przyjmowane leki – ryzyko interakcji leków między sobą).
  • Rodzice zderzają się z sytuacjami trudnymi np. takimi jak sytuacja gdy lek na padaczkę został już dobrany do potrzeb dziecka, na którym bardzo dobrze funkcjonuje – a zaczyna go brakować w hurtowniach (brak produkcji ich), a dalej musi je zażywać.
  • Każdy atak może być zagrożeniem dla zdrowia (np. ryzyko zachłyśnięcia podczas jedzenia, czy upadek głową na ostrą powierzchnię np. krawężnik).
  • Dzieci które chorują na padaczkę przez wiele lat nie zostają nigdy same (ze względu na stan zdrowia i ryzyko związane z atakami, wymagają ciągłej asysty osoby dorosłej, zarówno w domu jak i w szkole) – zdarza się, że dzieci śpią z rodzicami (dzięki temu dorośli są w stanie zareagować na atak, który może mieć miejsce w nocy).
  • Ataki padaczki mogą wywoływać wśród ludzi strach, przerażenie, z tego powodu osoby chorujące mogą być dyskryminowane lub izolowane (w życiu szkolnym np. wykluczanie dzieci z imprez szkolnych, takich jak wycieczki, wyjścia do kina, czy bale karnawałowe (z powodu występowania czynników, które mogą wywoływać atak – co ma niekorzystny wpływ na budowanie relacji z rówieśnikami; ale również później w życiu dorosłym ciężko jest osobom zdobyć i utrzymać pracę).
  • Dzieci chorujące na padaczkę, często muszą przyjmować specjalne leki przerywające atak.

Przedstawimy poniżej wywiad z kolejną silną mamą wspaniałej Milenki – Panią KATARZYNĄ BRACH. Rozmowa ta ma na celu przybliżyć Państwu temat związany z epilepsją, a także z czym stykają się na co dzień dzieci chorujące na nią oraz ich rodzina. Serdecznie zapraszamy do lektury.

Data dodania: 2021-02-16 07:28:49
Data edycji: 2021-02-16 07:29:11
Ilość wyświetleń: 529

Program rządowy Za życiem

Więcej informacji

COVID -19

Zarządzenia oraz procedury
Więcej informacji

Kalendarz

Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej