W roku szkolnym 2018/2019 w ramach Wczesnego Wspomagania Rozwoju były prowadzone zajęcia fizjoterapii dostosowane do indywidualnych potrzeb dziecka. Na zajęciach wykorzystywano masaż klasyczny, medyczny, tkanek głębokich, terapię manualną, kinesiology taping, ćwiczenia z zakresu kinezyterapii w tym zintegrowane techniki strukturalne i funkcjonalne wykorzystywane m.in. w rehabilitacji wad postawy oraz elementy funkcjonalnej osteopatii i integracji. Efekty przynosiło holistyczne podejście do dziecka z uwzględnieniem stanu zdrowia, kondycji oraz samopoczucia psychicznego. Praca ta będzie kontynuowana w kolejnym roku szkolnym poszerzana o nowe metody pracy
w zakresie fizjoterapii.
FUNKCJONALNA OSTEOPATIA I INTEGRACJA (FOI) – jest terapią manualną, której celem jest przywrócenie równowagi w organizmie. Koncepcja FOI zakłada istnienie wzajemnych powiązań pomiędzy wszystkimi stawami w organizmie. Poprzez zastosowanie wielu technik manualnych możliwe jest zdiagnozowanie a następnie zniwelowanie wielu dolegliwości. Stosowane techniki są niebolesne. Celem terapii jest:
Wskazania:
MASAŻ TKANEK GŁĘBOKICH – terapia, której celem jest przywrócenie prawidłowego stanu w obrębie tkanek aparatu mięśniowo-powięziowego. Poprzez zastosowanie wielu technik masażu można uzyskać rozluźnienie tkanek głębokich, wydłużenie ich oraz zlikwidowanie zrostów które mogą powodować ograniczenie krążenia krwi i powodować dolegliwości bólowe. W masażu tkanek głębokich wykorzystuje się techniki, które wykorzystywane są w rozluźnianiu mięśniowo-powięziowym oraz terapii punktów spustowych.
Wskazania:
DIAGNOSTYKA I TERAPIA NIEMOWLĄT I DZIECI STARSZYCH ORAZ NEUROROZWOJOWA DIAGNOSTYKA I TERAPIA NIEMOWLĄT I DZIECI W OKRESIE WCZESNODZIECIĘCYM – połączenie wielu technik pracy z dzieckiem w procesie jego rehabilitacji pochodzących z wielu metod stosowanych w fizjoterapii pediatrycznej, medycyny manualnej oraz medycyny osteopatycznej. Daje to możliwość holistycznego podejścia do dziecka w procesie jego rehabilitacji.
FUNKCJONALNA STABILIZACJA KRĘGOSŁUPA – stabilizacja centralna ma ogromny wpływ na ruch człowieka co można zauważyć obserwując rozwój dziecka. W pierwszych miesiącach życia dziecka mięśnie głębokie są niewydolne, dlatego ruch kończyn górnych i dolnych jest niewielki i do tego nie jest płynny. Z czasem jak nastąpi rozwój mięśni stabilizujących tułów, nastąpi poprawa funkcji w obrębie kończyn (precyzja, płynność i jakość ruchu).
Wskazania:
KINESIOLOGY TAPING – metoda fizjoterapeutyczna, w której wykorzystuje się specjalne plastry do oklejenia poszczególnych części ciała. Aplikacja plastra jest poprzedzona badaniem dziecka, w którym oceniany jest aktualny stan jego układu kostnego i mięśniowo-powięziowego.
Działanie:
Wskazania:
58-320 Walim
Nowa Kolonia 9