Czcionka:

A+A-

Kontrast:

Terapia słuchowa Warnkego

Terapia słuchowa Warnkego

Monika Sidor neurologopeda kliniczny, specjalista Wczesnej Interwencji Logopedycznej, trener emisji głosu, prowadzi  formę terapii:

Terapia słuchowa Warnkego – metoda jest formą diagnozy i terapii, opracowaną przez Freda Warnke, przeznaczoną dla osób przejawiających centralne zaburzenia przetwarzania słuchowego. Zaburzenia te mogą stanowić źródło trudności w nauce mówienia, czytania i pisania u dzieci o prawidłowym rozwoju intelektualnym. Czytanie, pisanie i mówienie to złożone czynności umysłowe, które przebiegać mogą prawidłowo wyłącznie wtedy, gdy są w pełni zautomatyzowane. Jeżeli przetwarzanie bodźców zmysłowych w mózgu jest opóźnione, zwiększenie ilości ćwiczeń czytania i pisania nie przyniesie oczekiwanych rezultatów.

Metoda Warnkego przeznaczona jest do wspierania pracy z dziećmi (od 7 roku życia). Zakłada przeprowadzenie diagnozy, składającej się z czternastu kroków, badających funkcje z zakresu percepcji słuchowej, wzrokowej i motoryki. W oparciu o wyniki diagnozy opracowywany jest indywidualny program terapii, dostosowany do potrzeb i możliwości pacjenta. Trening oparty jest przede wszystkim na automatyzacji przetwarzania słuchowego, wzrokowego i motorycznego oraz automatyzacji koordynacji półkul mózgowych. Metoda Warnkego pozwala na poprawienie funkcjonowania dziecka w zakresie centralnego przetwarzania słuchowego, wzrokowego, koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz słuchowo-ruchowej, a także w obszarze spostrzegania własnej motoryki i równowagi. Podczas zajęć wykorzystuje się urządzenie, które stymuluje właściwe reakcje na bodźce słuchowe i wzrokowe.

Dzieci po przeprowadzonych badaniach są kierowane na terapię. Zapisy odbywają się telefonicznie lub online za pośrednictwem sekretariatu poradni, niezbędne jest wypełnienie i przesłanie Wniosku o udzielenie dziecku pomocy (zgłoszenie do poradni).

 

zdjęcie : https://biomed.org.pl/baza-wiedzy/co-to-jest-metoda-warnkego/

 

Data dodania: 2021-01-26 13:25:51
Data edycji: 2021-01-27 15:03:55
Ilość wyświetleń: 186

Program rządowy Za życiem

Więcej informacji

COVID -19

Zarządzenia oraz procedury
Więcej informacji

Kalendarz

Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook