Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Państwa miasta

Państwa miasta - co to za gra?

 

Państwa miasta to towarzyska gra, którą dorośli w każdym niemal wieku pamiętają ze swojego dzieciństwa. . Nie ma skomplikowanych zasad,  liczba graczy - od dwóch do kilku lub nawet  kilkunastu. Do gry wystarczy  karta papieru i długopis lub ołówek. Dzięki temu można grać w nią wszędzie - w domu, ogrodzie, w autokarze, na plaży czy w samochodzie.

 

Przygotowanie:

Na kartce każdy z graczy rysuje s tabelkę i dzieli ją na kolumny. W kolumny wpisujemy kategorie, najczęściej są to np.: państwo, miasto, zwierzę, roślina, rzecz, imię, dyscyplina sportu, kolor, zawód, znana postać i tytuł filmu – można je dowolnie modyfikować według pomysłów graczy.

Zasady gry:

  • Losowanie litery rozpoczynającej grę

Jeden z uczestników recytuje w myślach alfabet. Moment, w którym zaczyna mówić alfabet musi być wyraźnie przez niego zaznaczony - najczęściej  poprzez głośne powiedzenie START . W czasie, gdy jedna osoba recytuje alfabet, inna osoba (wcześniej wybrana), przerywa w dowolnym momencie mówiąc: STOP i zatrzymuje w ten sposób alfabet na konkretnej literze i od niej zaczyna się zabawa. Jeśli uczestnikowi recytującemu alfabet nie przerwie drugi gracz, a  wymówi już cały alfabet, zaczyna go w myślach recytować od początku - do momentu słowa STOP. Recytując alfabet pomijamy takie  litery jak: Ą, Ę, Ń, Ó, Q, V, X, Y .

  • Uzupełnianie kolumn w tabelce

Wybór litery rozpoczyna grę.  Wszyscy gracze  uzupełniają tabelki. Każdy z uczestników wpisuje w kolumnach słowa zaczynające się na wybraną w losowaniu literę. Należy pamiętać, że słowa muszą  pasować do ustalonej kategorii i  nie mogą być  zbyt ogólne (np.  do kategorii zwierzę nie wpisujemy np. ptak, jeśli mamy literę "p", gdyż jest to sformułowanie zbyt ogólne).

  • Ile czasu mają gracze na uzupełnienie tabelki?

Czas kończy się w momencie zakończenia uzupełniania tabelki przed pierwszego gracza. Wtedy informuje on resztę uczestników, że już zakończył wpisywanie i pozostali mają jeszcze od tego momentu jakiś krótki czas ustalony wcześniej – np.  jedna minuta ( można wykorzystać zegarek z sekundnikiem lub  klepsydrę odmierzającą czas).

  • Liczenie punktów

Po upływie wyznaczonego czasu na uzupełnienie kolumn każdy z graczy po kolei odczytuje słowa, które dopasował do poszczególnych kategorii. Są dwa sposoby na liczenie punktów :

  1. PROSTY - przyznajemy 2 punkty za napisanie spełniającego warunki słowa, którego nikt z pozostałych graczy nie napisał i  1 punkt  za  wpisanie  takiego samego słowa  w daną kolumnę, co inny gracz. Gracz, który nie wpisał żadnego słowa w kolumnę, nie otrzymuje punktu.
  2. SKOMPLIKOWANY -    przyznajemy  15 punktów za wymyślenie słowa w kategorii, w której nikt inny nic nie wpisał,  10 punktów za wpisanie  słowa, które się nie powtarza wśród innych graczy, 5 punktów za wpisanie słowa, które wpisał także inny gracz. Jeśli ktoś nie wpisał poprawnego wyrazu lub w ogóle nic nie napisał, otrzymuje zero punktów, a pozostałym uczestnikom przyznaje się dodatkowe pię5 punktów (nie dotyczy to gracza, który ma 15 punktów).

 

  Koniec gry:

W "Państwa miasta" można grać tak długo, jak się chce. Najlepiej jednak, by w danym "rozdaniu" nie powtarzała się litera. Wygrywa osoba, która zdobyła najwięcej punktów.

Data dodania: 2020-05-05 09:27:31
Data edycji: 2020-11-19 13:39:54
Ilość wyświetleń: 8831

Program rządowy Za życiem

Więcej informacji

COVID -19

Zarządzenia oraz procedury
Więcej informacji

Kalendarz

Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej