Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

NEUROTECHNOLOGIE W TERAPII DZIECI I MŁODZIEŻY

NEUROTECHNOLOGIE W TERAPII DZIECI I MŁODZIEŻY

NEUROTECHNOLOGIE W TERAPII DZIECI I MŁODZIEŻY

Treningi Biofeedback w naszej poradni zostały rozbudowane o nowe odmiany: trening RSA Biofeedback oraz HEG Biofeedback.  W najczęściej stosowanym treningu EEG Biofeedback pacjent w sposób świadomy uczy się zmieniać wzorzec wytwarzanych fal w mózgu, tak, aby mózg pracował lepiej i szybciej. Sygnał z jednego punktu na głowie pacjenta jest przetwarzany na zrozumiałą dla pacjenta formę graficzną (wykresu, animacji bądź gry wideo). Dzięki sprzężeniu zwrotnemu pacjent wie, kiedy jest skoncentrowany, a kiedy przestaje się koncentrować. Pozwala to nauczyć się reakcji własnego mózgu i tak zmodyfikować jego pracę, aby funkcjonował efektywniej.

 

Więcej o metodzie można przeczytać w zakładce Biblioteka Rodzica ( https://pppp.walbrzych.pl/metoda-biofeedback,136,pl  )

CO TO JEST RSA BIOFEEDBACK?  To trening łączący w sobie procesy samoregulacji w zakresie oddechu i rytmu serca.

RSA to właściwie naturalna zmienność rytmu serca, która dostosowuje się do określonego cyklu oddechowego.

To metoda, dzięki której możemy uzyskać idealny stan równowagi organizmu, poprawiając funkcje nie tylko serca i wydolności oddechowej, ale również w efekcie końcowym warunkować homeostazę wewnętrznego środowiska organizmu.

Przy pomocy specjalnie opracowanego programu można prowadzić treningi RSA biofeedback z dziećmi i dorosłymi.

Pozornie obydwa układy: oddechowy i sercowo-naczyniowy są czymś odrębnym od siebie. Okazuje się jednak, że oddziałują na siebie nawzajem a ich synchronizacja powoduje dobroczynne skutki zdrowotne.

Trening wpływa stabilizująco na zdrowie i samopoczucie, równoważąc działanie układu współczulnego i przywspółczulnego. W treningu RSA biofeedback wyzwalamy i wzmacniamy proces  synchronizacji oddechu z pracą serca.

Ma to znaczenie dla większej odporności na stres, jasności umysłu, lepszej koncentracji uwagi, samoświadomości i samokontroli.

 

CO TO JEST HEG BIOFEEDBACK ?

W metodzie HEG Biofeedback wykorzystuje się dorobek uczonych pracujących nad poprawą skuteczności terapii biofeedback. Nie dokonuje się w niej pomiarów fal mózgowych, ale przepływu krwi w pewnych obszarach mózgu (technologia tzw. bliskiej podczerwieni nIR). Ukrwienie danego obszaru kory mózgowej jest bowiem dokładnym odzwierciedleniem aktywności mózgu (co pokazały badania rezonansem magnetycznym fMRI). Tak więc poprzez zmianę cyrkulacji krwi w trenowanej okolicy kory mózgu można wpływać bezpośrednio na jego aktywację.

Metoda HEG-Biofeedback umożliwia pacjentowi obserwowanie zmian przepływu krwi w okolicach przedczołowych. Okazuje się, że pacjenci bardzo szybko uczą się świadomie zmieniać ten poziom,  a nawet zmieniać stopień natlenienia krwi. Korzyści płynące z tego odkrycia są ogromne. Osiągnięcie celów terapeutycznych jest możliwe poprzez zwiększenie metabolizmu w trenowanym obszarze mózgu. Tam odpowiednio będzie wzrastać jego wydajność.

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii HEG-Biofeedback świetnie sprawdza się w terapii dzieci i młodzieży z ADHD i autyzmem oraz w terapii najmłodszych, u których montaż elektrod jest często utrudniony.

 

Opracowanie na podstawie materiałów: Biomed. Nerotechnologie w diagnostyce i terapii.

Zebrała: mgr Ewa Perlik - pedagog

 

 

Data dodania: 2020-11-23 14:29:39
Data edycji: 2020-12-09 09:31:57
Ilość wyświetleń: 702

Program rządowy Za życiem

Więcej informacji

COVID -19

Zarządzenia oraz procedury
Więcej informacji

Kalendarz

Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej