Czcionka:

A+A-

Kontrast:

NASZA PROPOZYCJA TORU FAKTUROWEGO

NASZA PROPOZYCJA TORU FAKTUROWEGO - czyli w jak prosty sposób zorganizować dziecku świetną i rozwijającą zabawę w domu

 

Ważnym narządem w naszym ciele jest skóra, w której skład wchodzą licznie rozmieszczone na całej jej powierzchni receptory.         Są one pobudzane przez bodźce zewnętrzne takie jak: dotyk, faktura, konsystencja przedmiotów czy temperatura. Dzięki dotykowi dostarczane są informacje do ciała, które pozwalają na kształtowanie się prawidłowego schematu i świadomości ciała, orientacji w przestrzeni, planowania motorycznego i rozwoju kompetencji emocjonalno-społecznych. Dotyk ma wpływ na rozwój psychofizyczny każdego człowieka. Amerykańska psychoterapeutka Virginia Satir uważała, że „by przeżyć, trzeba nam czterech uścisków dziennie.    By zachować zdrowie, trzeba ośmiu. By się rozwijać – dwunastu”. Podczas przytulania produkowany w ciele jest hormon miłości tzw. oksytocyna, który odpowiada za budowanie więzi. Dzięki  wydzielaniu go w organizmie – czujemy się szczęśliwi i bezpieczni.

Dzisiaj chcemy zwrócić uwagę na stopy, które to w skórze mają bardzo dużo zakończeń nerwowych. Nie zdajemy sobie sprawy, jak ważną rolę one odgrywają w życiu codziennym. To dzięki nim mamy kontakt z podłożem i odbieramy z niego informacje.                    Są ogromnym źródłem informacji na temat stanu zdrowia czy dolegliwościach. Dlatego tak ważne jest, by od samych narodzin stymulować stopy dziecka (m.in. poprzez masaże różnymi fakturami). Aby mała stopa dziecka mogła się prawidłowo wykształcić, musi otrzymywać dostateczną ilość informacji każdego dnia, dlatego wskazane jest by dzieci od samego początku nauki chodzenia – chodziły jak najwięcej boso.

Przedstawiamy Państwu naszą propozycję zorganizowania w domu zabaw dla dziecka tzw. TORU FAKTUROWEGO, dzięki któremu najmłodsi, ale również my dorośli będziemy stymulować receptory zakończeń nerwów czuciowych w stopach. Taki masaż stóp pobudza pracę organów wewnętrznych oraz korzystnie wpływa na ogólny stan zdrowia - poprawia krążenie krwi, tym samym oczyszcza organizm z toksyn, rozwija świadomość własnego ciała, wpływa na równowagę, uczy świadomości własnego ciała oraz orientacji w przestrzeni. Poza tym taka forma aktywności może być zmysłowym rajem dla naszego ciała - dodaje energii, odpręża, relaksuje oraz znacznie poprawia samopoczucie oraz wpływa pozytywnie na relację z naszym dzieckiem.

Opracowały:

mgr Alicja Czajkowska - Gut

mgr Hanna Rychlik

Bibliografia:

https://www.focusnauka.pl/artykul/przytulanie-gaskanie-dotyk-niezbdne-do-ycia

Data dodania: 2021-01-21 10:33:02
Data edycji: 2021-01-21 10:37:45
Ilość wyświetleń: 333

Program rządowy Za życiem

Więcej informacji

COVID -19

Zarządzenia oraz procedury
Więcej informacji

Kalendarz

Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Logo Facebook
Facebook