W ramach programu rządowego „Za Życiem” przeprowadzone zostały zajęcia z Gimnastyki Mózgu. Metoda Kinezjologii Edukacyjnej ma za zadanie wspieranie naturalnego rozwoju człowieka poprzez wykonywanie prostych ćwiczeń fizycznych, w taki sposób aby zintegrować pracę ciała i umysłu. Ćwiczenia Gimnastyki Mózgu® stymulują określone ośrodki w mózgu. Ich zadaniem jest usprawnienie naszego systemu ciało – intelekt poprzez tworzenie nowych połączeń neuronalnych i usprawnianie już istniejących.
Kinezjologia edukacyjna opiera się w głównej mierze na czterech rodzajach ćwiczeń: ćwiczenia umożliwiające przekroczenie linii środkowej – przygotowują do pracy wymagającej koordynacji obu rąk i oczu (motoryka mała) oraz do aktywności wymagającej koordynacji ruchowej w poruszaniu się i samoobsłudze (motoryka duża), sprzyjają do integracji prawej i lewej półkuli mózgu; ćwiczenia wydłużające, rozciągające mięśnie ciała – pomagają rozluźnić napięcia mięśni i ścięgien, które skróciły się w reakcji na nowe nieznane (stresujące) sytuacje; likwidują negatywny wpływ różnych odruchów, w tym obronnych, rozluźnienie i spokój jest sygnałem gotowości do podjęcia pracy poznawczej; ćwiczenia energetyzujące – zapewniają odpowiednią prędkość i intensywność przebiegu procesów nerwowych między komórkami; ćwiczenia postawy – wpływają na emocjonalno-limbiczny układ mózgu, stabilizują i rytmizują procesy nerwowe organizmu.
Cele zajęć:Pomoc w budowaniu pozytywnego obrazu własnego „Ja” i zaspokajaniu poczucia bezpieczeństwa, Uczenie nawiązywania bliskiego, serdecznego kontaktu z innymi osobami. Aktywizacja mechanizmów naturalnego rozwoju. Wykorzystanie naturalnych możliwości uczenia się (naturalnej koordynacji i nawyków). Integracja funkcji półkul mózgowych. Integracja funkcji poziomów rozwoju mózgu. Rozwój ruchowy, emocjonalny i intelektualny.
Marta Gerlach-Malczewska
58-320 Walim
Nowa Kolonia 9