Drodzy rodzice, zanim zaczniecie pracę nad poszerzaniem swoich kompetencji wychowawczych warto sprawdzić swój styl wychowawczy. Wyraża się on w określonym, dosyć stałym stosunku rodzica do dziecka, w metodach postepowania i sposobie egzekwowania nałożonych na dziecko obowiązków. W tym celu proponuję rozwiązać poniższy, krótki test.
JAKIM JESTEŚ RODZICEM?
Przeczytaj poniższe sytuacje i wybierz jedną z odpowiedzi:
Rozwiązanie:
NAJWIĘCEJ a: kontrolujesz dziecko nadmiernie, nie dając pola do samodzielności. Uważasz, że w domu rządza rodzice, a dzieci maja słuchać. Jesteś surowym sędzią i pilnujesz, by kara go nie ominęła. Nie rezygnuj z wymagań, ale być może nadszedł czas, aby sięgnąć jeszcze po inne metody wychowawcze. Pozwól dziecku podejmować decyzje, np. w sprawach codziennych, częściej używaj nagród, pochwał. Twoje dziecko z pewnością będzie się mniej buntować i chętniej współpracować.
NAJWIĘCEJ b: Wymagasz za mało. Wiesz, że dziecko potrzebuje akceptacji, zrozumienia, najważniejsze dla ciebie jest to, by czuło się kochane. Jesteś zbyt wyrozumiała/y, nawet gdy dziecko zachowuje się niewłaściwie i robi to, na co ma ochotę. Uważaj, bo brak ustalonych granic może sprawić, że Twoje dziecko będzie roszczeniowe i egocentryczne. Zwróć uwagę na większą dyscyplinę i porządek dnia. Naucz się mówić „nie”. Konsekwentne przestrzeganie reguł jest dziecku potrzebne do rozwoju tak samo jak miłość.
NAJWIĘCEJ c: Wspierasz mądrze. Jesteś wrażliwa/y na potrzeby swojego dziecka i starasz się rozumieć jego uczucia. Jednocześnie stawisz wyraźne granice i wymagania. Dziecko zawsze może na Ciebie liczyć, ale dajesz mu tez sporo swobody i uczysz samodzielności. Potrafisz przyznać się do błędów oraz wyciągać z nich wnioski, żeby już ich nie popełniać w przyszłości. Jesteś dobrym rodzicem, tak trzymaj!
NAJWIĘCEJ d: Opiekujesz się za bardzo. Trzymasz dziecko pod kloszem i zbyt uzależniasz od siebie. Będziesz o wiele lepszym rodzicem, jeśli od czasu do czasu zadbasz o siebie, a dziecku pozwolisz na więcej samodzielności i swobody. Troszcz się o swoje dziecko, ale nie zamartwiaj się na zapas i chroń przed wszystkim.
NAJWIĘCEJ e: Wyręczasz się innymi. Cieszysz się, że Twoje dzieci są bardziej samodzielne od rówieśników, ale być może w porównaniu z kolegami dostają mniej uwagi i wsparcia ze strony rodziców. Zastanów się nad zmianami. Inaczej Twoja pociecha może sprawiać kłopoty, by zwrócić na siebie uwagę Codziennie znajdź czas na rozmowy i wspólne rytuały. Dzięki temu dasz dziecku poczucie, że jest dla Ciebie ważne.
Po rozwiązaniu testu warto odpowiedzieć sobie na pytania:
Opracowała mgr Kamila Majcherczyk
Źródło: R. Bibik „Komunikacja interpersonalna w rodzinie i w szkole. Porady dla nastolatków i dorosłych”
58-300 Wałbrzych
Al. Wyzwolenia 20-24