Czcionka:

A+A-

Kontrast:

INTEGRACJA SENSORYCZNA – przykładowe ćwiczenia

 

Ćwiczenia sensoryczne rozwijają wszechstronnie organizm dziecka, dlatego warto wykorzystywać je w formie codziennych czynności / zabaw, np.:

  1. Zabawa z muszelkami wymieszanymi w makaronie i ryżu jest twórcza i wspierająca rozwój małej motoryki. Można do tego dodać wodę, to zabawa będzie niezapomniana. Takie proste plastyczne zabawy dla dzieci m.in. w przedszkolu pozwalają rozwijać motorykę małą, czucie dłoni oraz koordynację wzrokowo-ruchową.
  2. Tor przeszkód ułożony z butelek 1,5 litrowych napełnionych wodą ciepłą oraz wodą zimną. Spacer po ułożonych jedna za drugą butelką to wspaniała aktywność dzięki której trenujemy koordynację, równowagę i pobudzamy zmysły. Wskazane by chodzić po torze boso.
  3. Tory przeszkód można tworzyć z wykorzystaniem krzeseł pod którymi trzeba się prześlizgnąć; poduszek na których trzeba ustać na jednej nodze; woreczków z grochem (lub zwiniętych skarpetek w kulkę) przez które trzeba przeskoczyć – możliwości układania zabaw jest nieskończona i tylko zależy od naszej wyobraźni i pomysłowości.
  4. Malowanie nogami, stopami, łokciami, rękoma to niezwykle odkrywcze doświadczenie, które rozwija poczucie własnego ciała, zmysł dotyku ale zarazem jest również świetna zabawą dla dziecka.
  5. Można wykonać z dzieckiem dźwiękowe pudełka np. z opakowań od zapałek. Ta forma zabawy dostarcza dziecku wiele nowych doznań. Do każdego pudełeczka włożyć można inną zawartość tak, aby dźwięki w łatwy sposób odróżnić ( np. sól, cukier, fasolę, mąkę, makaron). Po zapoznaniu się z zawartością pudełek, dziecko próbuje zgadnąć zawartość opakowania po wydawanym dźwięku.

Opracowała : mgr Hanna Rychlik

Data dodania: 2021-01-18 08:07:23
Data edycji: 2021-01-21 11:01:59
Ilość wyświetleń: 485

Program rządowy Za życiem

Więcej informacji

COVID -19

Zarządzenia oraz procedury
Więcej informacji

Kalendarz

Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Logo Facebook
Facebook