Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

EPILEPSJA - Głos Rodzica

EPILEPSJA - Głos Rodzica

Dzisiaj chcemy przybliżyć Państwu temat epilepsji w odmienny sposób.

CZY WIECIE, ŻE…

  • Jest kilkadziesiąt odmian epilepsji, nie tylko pod postacią drgawek, ale również tzw. „zamrożenia-zatrzymania” i wielu innych.
  • Epilepsja może występować pojedynczo, ale może również towarzyszyć innym chorobom
  • Ataki mogą być spowodowane różnymi czynnikami: wizualnymi (błyski np. lampa błyskowa w aparacie, w filmie; dźwiękowymi (np. szczekanie psa), węchowymi i in..
  • Leki przyjmowane na padaczkę mogą powodować otępienie, spowolnienie, senność, pogorszenie koncentracji uwagi u dziecka, wpływać na napięcie mięśniowe (co może przełożyć się na jakość codziennego funkcjonowania, m.in. w szkole oraz może również wpłynąć na obniżenie efektywności uczenia się).
  • Dobranie odpowiednich leków do padaczki bywa procesem czasochłonnym i nie rzadko trudnym (w szczególności przy występowaniu dodatkowych jednostek chorobowych, na które są przyjmowane leki – ryzyko interakcji leków między sobą).
  • Rodzice zderzają się z sytuacjami trudnymi np. takimi jak sytuacja gdy lek na padaczkę został już dobrany do potrzeb dziecka, na którym bardzo dobrze funkcjonuje – a zaczyna go brakować w hurtowniach (brak produkcji ich), a dalej musi je zażywać.
  • Każdy atak może być zagrożeniem dla zdrowia (np. ryzyko zachłyśnięcia podczas jedzenia, czy upadek głową na ostrą powierzchnię np. krawężnik).
  • Dzieci które chorują na padaczkę przez wiele lat nie zostają nigdy same (ze względu na stan zdrowia i ryzyko związane z atakami, wymagają ciągłej asysty osoby dorosłej, zarówno w domu jak i w szkole) – zdarza się, że dzieci śpią z rodzicami (dzięki temu dorośli są w stanie zareagować na atak, który może mieć miejsce w nocy).
  • Ataki padaczki mogą wywoływać wśród ludzi strach, przerażenie, z tego powodu osoby chorujące mogą być dyskryminowane lub izolowane (w życiu szkolnym np. wykluczanie dzieci z imprez szkolnych, takich jak wycieczki, wyjścia do kina, czy bale karnawałowe (z powodu występowania czynników, które mogą wywoływać atak – co ma niekorzystny wpływ na budowanie relacji z rówieśnikami; ale również później w życiu dorosłym ciężko jest osobom zdobyć i utrzymać pracę).
  • Dzieci chorujące na padaczkę, często muszą przyjmować specjalne leki przerywające atak.

Przedstawimy poniżej wywiad z kolejną silną mamą wspaniałej Milenki – Panią KATARZYNĄ BRACH. Rozmowa ta ma na celu przybliżyć Państwu temat związany z epilepsją, a także z czym stykają się na co dzień dzieci chorujące na nią oraz ich rodzina. Serdecznie zapraszamy do lektury.

Data dodania: 2021-02-16 07:26:00
Data edycji: 2021-02-16 07:28:06
Ilość wyświetleń: 550

Program rządowy Za życiem

Więcej informacji

COVID -19

Zarządzenia oraz procedury
Więcej informacji

Kalendarz

Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej