Czcionka:

A+A-

Kontrast:

Dlaczego warto czytać dzieciom?

Dlaczego warto czytać dzieciom?

 

Czytając dziecku zaspokajamy jego potrzeby emocjonalne – czego nie zrobi za nas komputer ani telewizja. Podczas czytania jesteśmy blisko, przytulamy dziecko, patrzymy na nie z miłością, poświęcamy mu czas. W zrozumiały dla niego sposób rodzic swoim zachowaniem przekazuje mu: „Kocham Cię i jesteś dla mnie bardzo ważny”. To właśnie dzięki poczuciu, że jest ważne i kochane, dziecko rozkwita, zaczyna budować wiarę w siebie, życzliwość, empatię, umiejętności społeczne. Zdobywa też istotne kompetencje intelektualne: uczy się języka oraz myślenia. Współczesny człowiek musi umieć samodzielnie myśleć i podejmować decyzje. Powinien też swobodnie i poprawnie posługiwać się językiem, który dla każdego z nas jest prawdziwą wizytówką – w szkole, w pracy i w życiu. Język to przecież podstawowe narzędzie myślenia, zdobywania wiedzy, komunikacji z ludźmi i udziału w kulturze. Dobrze dobrane książki pomagają w rozwijaniu słownictwa, wiedzy i nauczaniu  wartości. Czytając dziecku – poszerzamy tematykę jego zainteresowań, używamy języka literackiego: poprawnego i bogatego, dajemy dziecku dostęp do treści, których nie dostarczy mu własne doświadczenie, rozwijamy jego wyobraźnię, wiedzę i wrażliwość moralną.

Wystarczy czytać ,,20 minut dziennie, codziennie”, aby dziecko stało się bardziej pogodne i śmiałe, wrażliwe i ciekawe świata. Pokona wiele własnych słabości.  Zatem dlaczego należy czytać dzieciom bajki?

 

Rozwijają wyobraźnię młodego człowieka…

 

Na podstawie czytanego tekstu możemy prosić o wymyślenie własnego zakończenia, do opowiadania treści, rysowania bohaterów.

 

Rozwijają też inteligencję…

 

Głośne czytanie sprawia, że w mózgu dziecka powstają miliony neuronowych połączeń, które stymulują jego pracę.

 

Porządkują dziecięcy świat…

 

Śledząc losy bajkowych postaci dziecku łatwiej będzie zrozumieć codzienne sprawy. Świat w opowieściach bowiem jest uproszczony, są w nim wyraźne granice między dobrem , a złem.

 

Wiele mówią o dzieciach…

 

Dzieci lubią słuchać na okrągło tych samych bajek. Często jest to sygnał , że coś je niepokoi, bardzo interesuje albo cieszy.

 

Ocierają dziecięce łzy…

 

Proste, najlepiej rymowane i zabawne historyjki, pomogą pocieszyć dziecko.

 

Podpowiadają, jak radzić sobie z rodzeństwem czy rówieśnikami…

 

Na większość tych problemów pokoleniowych i  pytań, dzieci znajdują odpowiedz w prostych opowiastkach.

 

Całkiem nieźle wychowują…

 

Dzieci widzą w książkowych bohaterach samych siebie. Jeżeli chcemy nauczyć bądź oduczyć pewnych zachowań, należy znaleźć historię o dziecku, podobnym do własnego.

 

Źródło: E. Olszewska, Członek Zarządu Fundacji ,,ABCXXI – Cała Polska Czyta Dzieciom”.

Opracowały mgr Renata Baranowska, mgr Katarzyna Pawlikowska

Data dodania: 2020-11-25 07:46:52
Data edycji: 2021-01-15 15:23:06
Ilość wyświetleń: 241

Program rządowy Za życiem

Więcej informacji

COVID -19

Zarządzenia oraz procedury
Więcej informacji

Kalendarz

Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Logo Facebook
Facebook