Dlaczego warto czytać dzieciom?
Czytając dziecku zaspokajamy jego potrzeby emocjonalne – czego nie zrobi za nas komputer ani telewizja. Podczas czytania jesteśmy blisko, przytulamy dziecko, patrzymy na nie z miłością, poświęcamy mu czas. W zrozumiały dla niego sposób rodzic swoim zachowaniem przekazuje mu: „Kocham Cię i jesteś dla mnie bardzo ważny”. To właśnie dzięki poczuciu, że jest ważne i kochane, dziecko rozkwita, zaczyna budować wiarę w siebie, życzliwość, empatię, umiejętności społeczne. Zdobywa też istotne kompetencje intelektualne: uczy się języka oraz myślenia. Współczesny człowiek musi umieć samodzielnie myśleć i podejmować decyzje. Powinien też swobodnie i poprawnie posługiwać się językiem, który dla każdego z nas jest prawdziwą wizytówką – w szkole, w pracy i w życiu. Język to przecież podstawowe narzędzie myślenia, zdobywania wiedzy, komunikacji z ludźmi i udziału w kulturze. Dobrze dobrane książki pomagają w rozwijaniu słownictwa, wiedzy i nauczaniu wartości. Czytając dziecku – poszerzamy tematykę jego zainteresowań, używamy języka literackiego: poprawnego i bogatego, dajemy dziecku dostęp do treści, których nie dostarczy mu własne doświadczenie, rozwijamy jego wyobraźnię, wiedzę i wrażliwość moralną.
Wystarczy czytać ,,20 minut dziennie, codziennie”, aby dziecko stało się bardziej pogodne i śmiałe, wrażliwe i ciekawe świata. Pokona wiele własnych słabości. Zatem dlaczego należy czytać dzieciom bajki?
Rozwijają wyobraźnię młodego człowieka…
Na podstawie czytanego tekstu możemy prosić o wymyślenie własnego zakończenia, do opowiadania treści, rysowania bohaterów.
Rozwijają też inteligencję…
Głośne czytanie sprawia, że w mózgu dziecka powstają miliony neuronowych połączeń, które stymulują jego pracę.
Porządkują dziecięcy świat…
Śledząc losy bajkowych postaci dziecku łatwiej będzie zrozumieć codzienne sprawy. Świat w opowieściach bowiem jest uproszczony, są w nim wyraźne granice między dobrem , a złem.
Wiele mówią o dzieciach…
Dzieci lubią słuchać na okrągło tych samych bajek. Często jest to sygnał , że coś je niepokoi, bardzo interesuje albo cieszy.
Ocierają dziecięce łzy…
Proste, najlepiej rymowane i zabawne historyjki, pomogą pocieszyć dziecko.
Podpowiadają, jak radzić sobie z rodzeństwem czy rówieśnikami…
Na większość tych problemów pokoleniowych i pytań, dzieci znajdują odpowiedz w prostych opowiastkach.
Całkiem nieźle wychowują…
Dzieci widzą w książkowych bohaterach samych siebie. Jeżeli chcemy nauczyć bądź oduczyć pewnych zachowań, należy znaleźć historię o dziecku, podobnym do własnego.
Źródło: E. Olszewska, Członek Zarządu Fundacji ,,ABCXXI – Cała Polska Czyta Dzieciom”.
Opracowały mgr Renata Baranowska, mgr Katarzyna Pawlikowska
58-300 Wałbrzych
Al. Wyzwolenia 20-24