Depresja nastolatków jest jednym z najczęściej występujących i równocześnie rzadko diagnozowanych problemów zdrowotnych okresu adolescencji, często przez otoczenie błędnie postrzegana jest w kategoriach niewłaściwego, odbiegającego od normy zachowania. Szacuje się, że cierpi na nią około 2% dzieci oraz 20% nastolatków. Należy jednak pamiętać, że zaburzenia depresyjne są jednostką chorobową, ujmowaną w klasyfikacji ICD-10.
Skąd się bierze depresja u młodzieży?
Czynniki Ryzyka:
Objawy depresji u nastolatków :
Jak rozpoznać depresję u nastolatków?
Depresja u nastolatków często postrzegana jest w kategoriach niegrzecznego zachowania, demoralizacji, lenistwa czy młodzieńczego buntu. Rodzice często poszukują przyczyn trudności w niewłasciwych kontaktach rówieśniczych i wynikających z tego problemów z używkami.
Depresja rzadko jest brana pod uwagę. Często rodzice próbują zmotywować nastolatka do zmiany poprzez twierdzenia typu: „weź się w garść”, „o co ci chodzi, przecież masz wszystko”, „ja w twoim wieku miałam gorzej”, które okazują się nieskuteczne.
JAK ROZPOZNAĆ DEPRESJĘ U NASTOLATKA?
Spośród objawów depresji u nastolatków, najważniejszym kryterium diagnostycznym jest stwierdzenie chronicznego pogorszenia nastroju w perspektywie przynajmniej 2-tygodniowej.
Jednak do diagnozy konieczne jest wystąpienie łącznie większej liczby symptomów, które stanowią kompletny zespół chorobowy, diagnozowany przez specjalistów, w tym psychologa i psychiatrę.
Odpowiedz na kilka pytań i dowiedz się, czy poniższe objawy występują u Twojego dziecka:
JAK POMÓC DZIECKU W WALCE Z DEPRESJĄ?
Obecność i zaangażowanie rodziców stanowi ważny czynnik terapeutyczny w procesie leczenia depresji młodzieńczej i przyspiesza powrót dziecka do zdrowia. Co możesz zrobić, aby pomóc swojemu dziecku, które choruje na depresję?
Depresja jest poważną i przewlekłą chorobą, która zmienia życie całej rodziny. Nie należy utożsamiać jej z chwilowym przygnębieniem i spadkiem nastroju. Pamiętaj jednak, że jest chorobą uleczalną. Odpowiednie i systematyczne leczenie prowadzi do ustąpienia objawów oraz umożliwia powrót do funkcjonowania w życiu społecznym.
Opracowanie: mgr Anna Podyma, mgr Kamila Majcherczyk
58-320 Walim
Nowa Kolonia 9