Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Co dalej ośmioklasisto? Rodzic najlepszym doradcą swojego dziecka.

Co dalej ośmioklasisto? Rodzic najlepszym doradcą swojego dziecka.


Drogi Rodzicu!


Pamiętasz zapewne ten dzień, kiedy Twoje dziecko przekroczyło mury szkoły podstawowej. Chwila była wyjątkowa, może łza w oku się kręciła, bo oto Twój maluch rozpoczął przygodę z edukacją – z przedszkolaka stał się uczniem. A teraz przyszedł dla niego czas pożegnania się z murami szkoły podstawowej i wyruszenia w podróż po spełnienie marzeń. Jest nastolatkiem, pełnym pomysłów, ale także rozterek. Pomóż mu wybrać trafnie.
O czym powinieneś wiedzieć, żeby wesprzeć swoje dziecko w podejmowaniu decyzji edukacyjnych i zawodowych? To ty, Drogi Rodzicu przeszedłeś już tę drogę, masz niezbędne doświadczenie oraz wiedzę o rynku pracy. Opracujcie wspólnie portfolio, które będzie drogowskazem dla Twojego dziecka. Oto kilka wskazówek.
Po pierwsze – marzenia. Są one motorem napędowym naszych działań, sprawiają, że niemożliwe staje się możliwe. Porozmawiaj z dzieckiem, jak wyobraża sobie swoją przyszłość, o czym marzy, co chciałoby w życiu osiągnąć. Przypomnijcie sobie razem, jakie były jego ulubione zabawy, w jakie postacie wcielał się Twój syn lub córka, jakie role społeczne odgrywał. Może to będzie impuls, który wyznaczy ścieżkę kariery zawodowej?
Po drugie – odpowiedź na pytanie, jaki jestem? Składa się na to zidentyfikowanie mocnych stron, zainteresowań, umiejętności, uzdolnień, ocena stanu zdrowia. Przyjrzycie się wspólnie tym obszarom. Co Wasze dziecko lubi robić w czasie wolnym, czy chętnie pomaga w pracach domowych? Może posiada umiejętności, którymi przewyższa swoich rówieśników? Zróbcie bilans tych umiejętności. Następnie uzdolnienia. Są to zdolności kierunkowe, specjalne, które warunkują ponadprzeciętny poziom wykonania jakiegoś rodzaju działalności, na przykład naukowej, artystycznej, fizycznej, technicznej itp. Inaczej - zdolności specjalne to: poznawcze, językowe, literackie, matematyczne, techniczne, muzyczne, plastyczne, pedagogiczne, społeczne i in.
Jeśli Twoje dziecko osiąga dobre i bardzo oceny z przedmiotów, bierze udział w konkursach, olimpiadach, uczęszcza na koła zainteresowań lub wykazuje inną aktywność w jakiejś dziedzinie, to można śmiało powiedzieć, że jest uzdolnione. A może Twoje dziecko jest utalentowane, czyli posiadające bardzo wysoki poziom określonej zdolności specjalnej lub wiązki uzdolnień, które przejawiają się w ponadprzeciętnej łatwości nabywania wiedzy lub sprawności w jakiejś dziedzinie (talent muzyczny, plastyczny, aktorski, literacki itp.)? Jeśli tak, to dalsza edukacja powinna pozwolić rozwijać mu skrzydła i pomóc w drodze do osiągnięcia mistrzostwa.
Kolejna ważna rzecz, to ocena stanu zdrowia. Jest wiele zawodów, których wykonywanie jest uwarunkowane bardzo dobrym stanem zdrowia. Jeśli więc myślicie o kształceniu w technikum lub szkole branżowej, należy zasięgnąć opinii lekarza o braku przeciwwskazań zdrowotnych lub zapoznać się z opisem zawodu, który znajdziecie pod adresem https://psz.praca.gov.pl/rynek-pracy/bazy-danych/klasyfikacja-zawodow-i-specjalnosci/wyszukiwarka-opisow-zawodow .

Po trzecie – poznanie świata edukacji i pracy. To nic innego jak poznanie oferty szkół ponadpodstawowych w Waszym mieście i okolicy. Jeśli najbliższe szkoły nie kształcą w zawodzie, o którym myśli Twoje dziecko, należy pomyśleć o szkole z internatem. W tym celu można skorzystać z linku https://rspo.men.gov.pl/.
Poznanie dróg edukacji prowadzących do wymarzonego zawodu to ważny etap w planowaniu własnej przyszłości. Po ukończeniu szkoły podstawowej uczeń może wybrać:
- czteroletnie liceum ogólnokształcące,
- pięcioletnie technikum,
- trzyletnią szkołę branżową.
Warto poznać zawody. Najlepiej zrobić to korzystając z filmów o zawodach, które znajdziesz pod adresem: https://doradztwo.ore.edu.pl/filmy-o-zawodach/ . Porozmawiaj z dzieckiem na temat zawodu, który obejrzycie. Zadaj pytania: Czy podoba się ten zawód? Czy wyobraża siebie w tym zawodzie? Co go zainteresowało, a może coś zniechęciło? Jakie predyspozycje powinien posiadać kandydat do zawodu? Czy takie predyspozycje posiada Twoje dziecko?
Pamiętaj, że na rynku pracy potrzebni są fachowcy o różnym poziomie kształcenia. Porozmawiaj z dzieckiem o różnych możliwościach kształcenia i drogach realizacji marzeń. Pracodawcy cenią sobie kompetentnych pracowników, a więc takich, na których można liczyć, którzy wykonują swoje obowiązki na bardzo dobrym poziomie. Efektem ich pracy są zadowoleni konsumenci, czyli my wszyscy. Omów z dzieckiem opracowane portfolio. Zadbaj, aby wybór Twojego dziecka był wyborem trafnym.

Opracowanie:
Ewa Perlik – doradca zawodowy

 

 

Data dodania: 2020-04-01 12:25:37
Ilość wyświetleń: 485

Program rządowy Za życiem

Więcej informacji

COVID -19

Zarządzenia oraz procedury
Więcej informacji

Kalendarz

Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej